آمریکا بر «تعهد آهنین» خود در قبال ژاپن در مواجهه با کره شمالی تاکید کرد

پیام تسلیت تشکل های مردمی کشور به جناب آقای احد عظیم زاده
۲۷ مرداد ۱۳۹۶
استعفای استیو بنن، مشاور جنجالی دونالد ترامپ
۲۸ مرداد ۱۳۹۶

ژنرال ارشد آمریکا روز جمعه هجدهم اوت در توکیو بر «تعهد آهنین» واشنگتن در دفاع از ژاپن، متحد مهم آسیایی خود در جریان بحران کره شمالی تاکید کرد و به همتای ژاپنی خود گفت «حمله به یک کشور حمله به هر دو کشور خواهد بود».

ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در دیدار با دریادار کاتسوتوشی کاوانو، رییس ستاد مشترک ارتش ژاپن در توکیو گفت: «مهم‌ترین کاری که در این دیدار انجام دادیم تاکید مجدد بر اولویت روابط دوجانبه در منطقه آسیا-اقیانوس آرام است».

آمریکا نگران توسعه برنامه موشکی و اتمی کره شمالی در هفته‌های اخیر است. پیونگ یانگ گفته که برنامه‌ای برای پرتاب موشک به سوی جزیره آمریکایی گوام در اقیانوس آرام در دست دارد.

جیم متیس، وزیر دفاع و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و همتایان ژاپنی آنها روز پنجشنبه موافقت کردند که در مورد بحران کره شمالی با یکدیگر همکاری کنند.

دانفورد گفت: «زمان حاضر برای امنیت منطقه بسیار مهم است و ما متمرکز بر تهدیدی هستیم که از سوی کره شمالی وجود دارد. من فکر می‌کنم برای کره شمالی و دیگران در منطقه روشن کرده‌ایم که حمله به یک کشور حمله به هر دو کشور است».

تیلرسون هم در واشنگتن گفت این کشور خواهان گفتگوی معنی‌دار با پیونگ یانگ است. او گفت: «تلاش ما گشودن باب مذاکره با آنهاست با این هدف که این گفتگوها به نتیجه متفاوتی نسبت به گفتگوهای قبلی برسد».

در سال ۲۰۰۵ کره شمالی با ۶ قدرت جهانی برای کنارگذاشتن برنامه اتمی خود در عوض امتیازهای دیپلماتیک و کمک‌های انرژی به توافق رسید اما این توافق بعدا به شکست انجامید.

کره شمالی در هفته‌های اخیر دو آزمایش موشکی داشته و تا کنون ۵ آزمایش اتمی نیز انجام داده که همگی در تعارض با فشارهای بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد بوده است.

آمریکا تهدید کرده به این کشور اجازه نخواهد داد موشک‌های اتمی خود را که قادر به هدف قرار دان خاک آمریکا باشد توسعه دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *